Nasz projekt związany z rozwojem polimerowej zastawki InFlow otrzymał Seal of Excellence – oficjalny dokument wydany przez Europejską Radę ds. Innowacji (European Innovation Council – EIC) w wyniku konkusu EIC Accelerator, jako uznanie doskonałości naukowej naszego projektu. Pozwoliło nam to na ubieganie się o dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach konkursu Seal of Excellence.
Innovations for Heart and Vessels Sp. z o.o. otrzymała dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na projekt zatytułowany „Polimerowe przezcewnikowe implanty zastawki aortalnej wraz z dedykowanym systemem wprowadzającym”. Umowa o dofinansowanie nr: FENG.02.09-IP.01-0008/23.
Celem projektu jest opracowanie prototypu polimerowej TAVI (zastawki aortalnej implantowanej przezskórnie) – oraz potwierdzenie jego kluczowych cech i funkcjonalności pod względem wytrzymałości i właściwości zmęczeniowych, a także biokompatybilności i nietoksyczności.
Bezpośrednimi beneficjentami wyników projektu będą pacjenci ze stenozą aortalną. Produkt będzie dostępny dla wszystkich pacjentów ze wskazaniami do zabiegów TAVI. Zakładamy, że nowa zastawka umożliwi bezpieczne przeprowadzenie zabiegu TAVI u młodszych pacjentów, ze względu na długą żywotność zastawki polimerowej. Wyniki projektu będą miały pozytywny wpływ na dostępność procedur TAVI i mogą złagodzić objawy choroby u pacjentów oraz wydłużyć ich przeżycie.
Planowane prace badawczo-rozwojowe obejmują: przygotowanie materiału polimerowego i opracowanie technologii jego produkcji, wyprodukowanie materiału i zastawek do dalszych badań, udoskonalenie technologii elektroprzędzenia do produkcji włókien polimerowych oraz określenie optymalnych parametrów procesu technologicznego.
W realizację projektu badawczo-rozwojowego został zaangażowany zespół wysoko wykwalifikowanych specjalistów z takich dziedzin, jak kardiologia interwencyjna, kardiochirurgia, materiały polimerowe, inżynieria biomedyczna, badania przedkliniczne, badania kliniczne, informatyka i modelowanie wirtualne, certyfikacja wyrobów medycznych.
Rosnące zapotrzebowanie na małoinwazyjne metody leczenia wad zastawek serca, zwłaszcza w starzejących się społeczeństwach, stwarza pilną potrzebę bardziej dostępnych i trwałych rozwiązań. Rynek zabiegów TAVI rozwija się dynamicznie; osiągnął wartość około 5,2 mld EUR w 2021 r.
Koszty leczenia pozostają wysokie, co ogranicza dostępność procedur medycznych. Polimerowa zastawka TAVI może znacznie poprawić jakość życia pacjentów, oferując długotrwałe i bezpieczne rozwiązanie dla osób z wadami zastawki aortalnej. Dzięki zaawansowanym technologiom procedury TAVI staną się bardziej dostępne i wydajne, zmniejszając ryzyko powikłań i koszty leczenia, z możliwością zastosowania również u młodszych pacjentów.
Najważniejszym docelowym rezultatem projektu będzie wprowadzenie na rynek polimerowej przezcewnikowej zastawki aortalnej wraz z systemem jej dostarczania.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Wartość projektu: 15 272 898,76 zł
Dofinansowanie: 10 691 029,13 zł